höddi has logged 480 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
Read prior review Edit this entry  
30
The Intern

The Intern

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Waiting...

Waiting...

2005
×
Edit this entry  
29
Antitrust

Antitrust

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
Edit this entry  
27
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
Edit this entry  
22
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
Edit this entry  
19
Thunderbirds

Thunderbirds

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
10
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Edit this entry  
09
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
Edit this entry  
08
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
Edit this entry  
06
Shopping

Shopping

1994
×
Edit this entry  
06
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
Edit this entry  
05
Poor Little Rich Girl

Poor Little Rich Girl

1965
×
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Possession

The Possession

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
Eden

Eden

2014
×
Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
30
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
Edit this entry  
29
Crank

Crank

2006
×
Edit this entry  
29
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
Edit this entry  
27
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read prior review Edit this entry  
26
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
The Assassin

The Assassin

2015
×
Edit this entry