Highest rated films

  • Soul

    ★★★★

  • Beastie Boys Story

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Other Music

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Mile 22

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 18 Films watched
  • 1.5 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Once Upon a Time… in Hollywood

Jan 2

Last Film

Soul

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
8 films
Action
7 films
Thriller
6 films
Sci Fi
5 films
Comedy
5 films
Documentary
4 films
Music
2 films
Fantasy
2 films
Adventure
2 films
Crime
2 films
USA
18 films
UK
5 films
China
3 films
Colombia
1 film
Brazil
1 film
Ireland
1 film
Czechia
1 film
Bulgaria
1 film
Canada
1 film
English
18 films
Russian
3 films
Italian
2 films
German
2 films
Spanish
2 films
Arabic
1 film
Turkish
1 film
Chinese
1 film
French
1 film
Indonesian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 13

Watchlist

Stars

Crew & studios

Nicholas’s most liked review

An American Pickle

★★

Extremely long Portlandia sketch.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Soul
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Hellboy
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Other Music
Average weighted rating:

3.8

Films Nicholas watched in 2020

  • Soul
  • The Social Dilemma
  • Tenet
  • Beastie Boys Story
  • Ad Astra
  • Underwater
  • Mile 22
  • Other Music
  • The Old Guard
  • Angel Has Fallen
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Favourite
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • American Factory
  • Hellboy
  • Joker
  • Once Upon a Time… in Hollywood

World map

Highly rated films Nicholas is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more