Sort by

Nicholas has logged 68 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
½
Edit this entry  
12
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Dredd

Dredd

2012
×
Edit this entry  
09
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Drug War

Drug War

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★½
Edit this entry  
02
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Edit this entry  
02
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
White House Down

White House Down

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★
Edit this entry  
20
The Double

The Double

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
This Is the End

This Is the End

2013
×
Edit this entry  
19
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★
Edit this entry  
17
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★
Edit this entry  
16
The Company You Keep

The Company You Keep

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Internship

The Internship

2013
×
Edit this entry  
16
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Erased

Erased

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Ecstasy of Order: The Tetris Masters

Ecstasy of Order: The Tetris Masters

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
The Numbers Station

The Numbers Station

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Special Forces

Special Forces

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Point Blank

Point Blank

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★½
Edit this entry  
11
Ricky Jay and His 52 Assistants

Ricky Jay and His 52 Assistants

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Edit this entry  
09
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Edit this entry