FelixFilms has logged 233 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
After Earth

After Earth

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Penguins

Penguins

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bolt

Bolt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Devil

Devil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry