Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Django

Django

1966
×
★★★
Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★
Edit this entry  
12
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
Edit this entry  
22
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
Read the review Edit this entry  
22
Hell and High Water

Hell and High Water

1954
×
Edit this entry  
15
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
Edit this entry  
31
The Makioka Sisters

The Makioka Sisters

1983
×
Read the review Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
Read the review Edit this entry  
29
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
Read the review Edit this entry  
20
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
Read the review Edit this entry  
18
Polyester

Polyester

1981
×
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
Edit this entry  
19
Song Lang

Song Lang

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
Read the review Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Edit this entry  
05
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read prior review Edit this entry  
03
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry