rg has logged 60 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beach Picnic

Beach Picnic

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Whirlwind

The Little Whirlwind

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Delayed Date

Mickey's Delayed Date

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don's Fountain of Youth

Don's Fountain of Youth

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Plane Crazy

Plane Crazy

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawaiian Holiday

Hawaiian Holiday

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Music Land

Music Land

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tattoo

Tattoo

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 12 Days of Christmas: A Tale of Avian Misery

The 12 Days of Christmas: A Tale of Avian Misery

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry