• Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Save Ralph

    ★★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • Moxie

    ★★★

  • Murder Among the Mormons

    ★★★½

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • WandaVision

    ★★★

  • Pretend It's a City

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • Unpregnant

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★

  • Tenet

    ★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★★½

  • I'll Be Gone in the Dark

    ★★★★

  • Trial by Media

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★½

  • Unabomber: In His Own Words

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Zola

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★★

  • Spree

    ★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Klaus

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Babyteeth

    ★★★★½

  • Joker

    ★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Missing Link

  • Us

  • Booksmart

    ★★★★

  • Yes, God, Yes

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Welcome to Marwen

  • Vice

    ★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

  • Bohemian Rhapsody

  • Bad Times at the El Royale

  • Her Smell

    ★★★★½