• Suspiria

    Suspiria

    ★★

    There’s just no enjoyment other than intense violence…where’s the cool lighting? The amazing score? There’s no fun only blood and some cool deaths

  • Amadeus

    Amadeus

    ★★★★★

    People complain saying they made Mozart too expressive but they seem to forget he made a song dedicated to his friends called “lick my arse clean”😐😐 

    Legend

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★★

    I remember being this films rating down and I never understood why? I must’ve been having a terrible day or something this movie is a masterpiece

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It’s hard to judge the plot of this film when you don’t really understand. Is there actually a witch? Or were the 2 guys just plotting her murder and used the witch as an excuse to make her vulnerable

  • Antichrist

    Antichrist

    ★★★

    A absolute ball buster of film

  • Deep Red

    Deep Red

    ★★★★½

    I love dario argento more than I love my family

  • Sleepaway Camp

    Sleepaway Camp

    ★★★½

    Probably the freakiest ending to a film I’ve ever seen

  • Inferno

    Inferno

    ★★★★

    A lot of it is copy and pasted from suspiria (yes I know the movies are linked) however it still has its own identity which I found very entertaining

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    It was good until the post credit scene lmao I’m creasing just thinking about it

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

    Dream warriors is better

  • Martin

    Martin

    ★★★★★

    This movie is beyond unique I’ve never seen anything like this especially with horror. From the bloody start to the tragic end this movie is classic Romero despite me only finding out about this movie an hour before watching it 

    70’s horror is always a joy to watch because of the grittiness of the quality and exuberant ways they express themselves for example the change of colour during a flashback or the burst of colours after every murder. 

    There are…

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    Salò, or the 120 Days of Sodom

    ½

    I will probably never understand the true meaning of this film which I guess ruins the movie entirely because you can’t truly enjoy something without a purpose however that being said I don’t get how can like this film in the slightest or even rate it highly not only is it vile and unnecessarily disturbing but it’s so so boring there’s no reward for watching this.

    People act as if you have to watch this movie if you’re a true…