Alfie has logged 35 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anima

Anima

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
10
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry