Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Martin

Martin

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
I Am a Hero

I Am a Hero

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★½
Edit this entry