kay has logged 36 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moana

Moana

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Incoherence

Incoherence

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry