Farhan_NRahman has logged 35 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dante: A Replication

Dante: A Replication

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Grave Torture

Grave Torture

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry