Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tampopo

Tampopo

1985
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Society

Society

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Acid Rain

Acid Rain

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
Emotion

Emotion

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Laura

Laura

1974
×
Read the review Edit this entry  
12
Adventures in Beauty Wonderland

Adventures in Beauty Wonderland

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Crayon Angel

Crayon Angel

1975
×
Edit this entry  
12
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Read the review Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The General

The General

1926
×
Read the review Edit this entry  
29
Francis Bacon: A Brush with Violence

Francis Bacon: A Brush with Violence

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Blue Film Woman

Blue Film Woman

1969
×
Read the review Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Häxan

Häxan

1922
×
Read the review Edit this entry  
22
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Topo

El Topo

1970
×
Read the review Edit this entry  
09
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead End Run

Dead End Run

2003
×
Edit this entry  
08
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Multi-Facial

Multi-Facial

1995
×
Read the review Edit this entry