ezzza has logged 230 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Imperfect

Imperfect

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Imperfect

Imperfect

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love for Sale 2

Love for Sale 2

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Susi Susanti - Love All

Susi Susanti - Love All

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry