Arthur has logged 69 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
End Game

End Game

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lifeboat

Lifeboat

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mother

Mother

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Faithless

Faithless

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diane Has the Right Shape

Diane Has the Right Shape

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tomorrow and Thereafter

Tomorrow and Thereafter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
You and the Night

You and the Night

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Paz

La Paz

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
My Name Is Annemarie Schwarzenbach

My Name Is Annemarie Schwarzenbach

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Weekends

Weekends

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Lost & Found

Lost & Found

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Grandpa Walrus

Grandpa Walrus

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Girl

Dirty Girl

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
La suerte en tus manos

La suerte en tus manos

2012
×
★★★
Edit this entry