Arthur has logged 271 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Colours

Colours

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scooby-Doo! Return to Zombie Island

Scooby-Doo! Return to Zombie Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
K-12

K-12

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★½
Edit this entry