Sort by

evilbjork has logged 985 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Celluloid Nightmares

Celluloid Nightmares

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Athlete with Wand

Athlete with Wand

1894
×
★★½
Edit this entry  
31
Serpentine Dance by Annabelle

Serpentine Dance by Annabelle

1896
×
★★½
Edit this entry  
31
The Dreyfus Affair

The Dreyfus Affair

1899
×
★★★
Edit this entry  
31
Between Calais and Dover

Between Calais and Dover

1897
×
★★½
Edit this entry  
31
Arrivée d'un train à Perrache

Arrivée d'un train à Perrache

1896
×
★★★
Edit this entry  
31
Horse Trick Riders

Horse Trick Riders

1895
×
★★
Edit this entry  
31
The Corbett-Fitzsimmons Fight

The Corbett-Fitzsimmons Fight

1897
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mr. Edison at Work in His Chemical Laboratory

Mr. Edison at Work in His Chemical Laboratory

1897
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Cock Fight

The Cock Fight

1894
×
★★
Edit this entry  
31
Jumping the Blanket

Jumping the Blanket

1895
×
★★½
Edit this entry  
31
Sioux Ghost Dance

Sioux Ghost Dance

1894
×
★★★
Edit this entry  
31
Buffalo Dance

Buffalo Dance

1894
×
★★★★
Edit this entry  
31
Seminary Girls

Seminary Girls

1897
×
★★★
Edit this entry  
31
The Blacksmiths

The Blacksmiths

1895
×
★★½
Edit this entry  
31
Glenroy Brothers (Comic Boxing)

Glenroy Brothers (Comic Boxing)

1894
×
★★★
Edit this entry  
31
Cordeliers' Square in Lyon

Cordeliers' Square in Lyon

1895
×
★★★
Edit this entry  
31
The Mechanical Butcher

The Mechanical Butcher

1895
×
★★
Edit this entry  
31
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
★★★
Edit this entry  
31
Fishing for Goldfish

Fishing for Goldfish

1895
×
★★★
Edit this entry  
31
Partie d'écarté

Partie d'écarté

1896
×
★★½
Edit this entry  
31
Autour d’une cabine

Autour d’une cabine

1894
×
★★★
Edit this entry  
31
Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

1899
×
★★½
Edit this entry  
31
Childish Quarrel

Childish Quarrel

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
★★½
Edit this entry  
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Humor Me

Humor Me

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Night School

Night School

2018
×
★½
Edit this entry  
13
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
My Super Ex-Girlfriend

My Super Ex-Girlfriend

2006
×
★★
Edit this entry  
27
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Edit this entry