Sort by

Todd has logged 98 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Dark Night

One Dark Night

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Windmill Massacre

The Windmill Massacre

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
30 Miles from Nowhere

30 Miles from Nowhere

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★
Edit this entry  
30
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★
Edit this entry  
30
The Reef

The Reef

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Putting It Together

Putting It Together

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sondheim! The Birthday Concert

Sondheim! The Birthday Concert

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Company

Company

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street in Concert

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street in Concert

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Follies: In Concert

Follies: In Concert

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lost Skeleton Returns Again

The Lost Skeleton Returns Again

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pressure

Pressure

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Missed Call 3: Final

One Missed Call 3: Final

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Abbott and Costello Meet the Mummy

Abbott and Costello Meet the Mummy

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy's Ghost

The Mummy's Ghost

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy's Tomb

The Mummy's Tomb

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Spiral

Spiral

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
They Might Be Giants

They Might Be Giants

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
The Dish

The Dish

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Edit this entry