eternalsunshin3 has written 28 reviews for films rated ★★½ .

  • The Texas Chainsaw Massacre

    The Texas Chainsaw Massacre

    ★★½

    A fun horror flick with plenty of gore, grossness and violence. One that I've seen several times and can still enjoy every few years without feeling bored.

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★½

    I never was interested in these as a kid, I guess Freddy never really scared me and I thought these were boring. Nothing in this was memorable as a child, but after re watching as an adult, I can say that there was definitely some rather creepy moments, and had I given it more of a shot as a child, I definitely think it could have scared me a little bit and gave me nightmares. I absolutely love Robert Englund,…

  • 28 Days Later

    28 Days Later

    ★★½

    It's been years since I've seen this one and do remember it being one of the best zombie movies ever. It still is a fairly good one, and the zombies are quite terrifying. They move fast and the transformation once infected is quite fast and there is just something truly scary about that as well. It's a little aged and didn't have as much affect on me as the first time I saw it, however it's still a classic.

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★½

    This one is decent but definitely not my favorite Halloween. It's fun, has decent kills, and the time flies by so really not much to complain about. I don't like his mask in this one and think he looks a little underwhelming but overall a decent film in the entire series and fun to watch for during the month of October.

  • Seed of Chucky

    Seed of Chucky

    ★★½

    "It's a hobby really. It helps us relax"

    Incredibly cheesy, funny and silly... the sequel to "Bride of Chucky" is definitely not as strongly loved and BoC, however, I still really enjoy this one. It has a random and hilarious cast, tons of great slasher kills, too many witty puns and punchlines to count, and overall it's a fun and easy watch and most certainly is better than the newer Chucky films they have done.

  • Mama

    Mama

    ★★½

    This one was never very scary to me, more on the creepy side but for the most part always remembered this one making me cry. It's rare a horror films turns me into a softie but this one did the first time I watched it years ago, and I was prepared to feel sad with this re watch and even years later, the ending still made me well up with tears. A strange but interesting story thats a little different than others and I can appreciate that about the film.

  • My Friend Dahmer

    My Friend Dahmer

    ★★½

    This definitely could have been worse? Lol I didn’t have high expectations. The movie was a little long but I thought it showed a troubled person before acting on troubled thoughts and urges quite well.  Was easy to watch without paying full attention (I have a 4 month old watching movies is hard lol) and overall I didn’t think it was too god awful. Saw some familiar faces and wondered how accurate things were compared to Dahmers real life and…

  • AVP: Alien vs. Predator

    AVP: Alien vs. Predator

    ★★½

    Nothing too special about this one but I personally really enjoy it. I love the ending and find it unique in the sense that not very often does a main character develop a "friendship" per say with the antagonist. It`s cheesy at times... but aren't those sometimes the best?! Definitely not anything amazing but a fun watch that I would most certainly be down to watch again.

  • Click

    Click

    ★★½

    Honestly..this one ALWAYS makes me tear up by the end. At times the laughs are cliche and and story is silly, but what Sandler movies aren't? Christopher Walken is a delight in this and it really does good at putting you in the feels. It's easy to become so wrapped up in life that you miss important things and while far fetched, it gets the message across. I enjoyed it then and i enjoyed it now! Not one of his best, but still rather enjoyable and good to pass the time.

  • The Waterboy

    The Waterboy

    ★★½

    "I don't like confrontation... I'm a virgo"

    Just a fun one with familar faces, fun and quirky jokes and lil bb Sandler. It's most certainly a staple in probably most 90s kids child hood (as was Billy Madison and Happy Gilmore) and it just brings that sweet nostalgic feel i love so much!

  • Se7en

    Se7en

    ★★½

    I didn't review this right away because at first, I was blown away at how disappointed I was in the film. I have heard people discuss how great this one is for years, and after countless opportunities I had to watch it, I think it proved to be a little boring for me, and I would only ever get a half hour in and be like meh. My boyfriend and I were having a movie night and we just decided…

  • Wrong Turn

    Wrong Turn

    ★★½

    Omg my childhood nostalgia!! I still enjoy this one, especially because im from WV. Not the worst, but most certaintly not the best. It's still a pretty fun one that will always be a classic.