nev has logged 93 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shazam! Fury of the Gods

Shazam! Fury of the Gods

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cruella

Cruella

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

×
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Howl

Howl

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bratz Kidz: Sleep-Over Adventure

Bratz Kidz: Sleep-Over Adventure

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bratz

Bratz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shack

The Shack

2017
×
½
Read the review Edit this entry