ethan has logged 416 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
17
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hyde and Hare

Hyde and Hare

1955
×
Edit this entry  
12
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
Miami Vice: Brother's Keeper

Miami Vice: Brother's Keeper

1984
×
Edit this entry  
06
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
02
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
01
After Life

After Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Triple Agent

Triple Agent

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lower Depths

The Lower Depths

1936
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
21
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
Edit this entry  
18
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
15
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry