Nando has logged 34 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Translator

A Translator

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sergio

Sergio

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Center of My World

Center of My World

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry