Remei has logged 88 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Women Who Kill

Women Who Kill

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Slow Learners

Slow Learners

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
TiMER

TiMER

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
This Isn't Funny

This Isn't Funny

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dorfman in Love

Dorfman in Love

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Little Death

The Little Death

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Someone Marry Barry

Someone Marry Barry

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★½
Edit this entry  
04
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Requirements to Be a Normal Person

Requirements to Be a Normal Person

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spanish Affair 2

Spanish Affair 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Populaire

Populaire

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Playing It Cool

Playing It Cool

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★½
Edit this entry  
10
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
Read prior review Edit this entry  
01
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Minions

Minions

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Divergent

Divergent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Chappie

Chappie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Off Course

Off Course

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Show Boat

Show Boat

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry