Eric has logged 39 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cell

Cell

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Louis C.K.: Oh My God

Louis C.K.: Oh My God

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Piper

Piper

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Stecchino

Johnny Stecchino

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Eliminator

The Eliminator

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry