emma has logged 437 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cheshire Murders

The Cheshire Murders

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sidewalk Stories

Sidewalk Stories

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Homicide

Homicide

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Personal Property

Personal Property

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What Happened, Brittany Murphy?

What Happened, Brittany Murphy?

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taylor Swift: VH1 Storytellers

Taylor Swift: VH1 Storytellers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry