• Lovers Rock

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Jackie

    ★★★

  • The Club

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½