• Mank

    ★★★★

  • Soul

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • Veneno

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★½

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

  • Nimic

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Us

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Booksmart

  • A Star Is Born

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Incredibles 2

  • Isle of Dogs

  • Annihilation

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Eighth Grade

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Blade Runner 2049

  • I, Tonya

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

  • Baby Driver

  • Logan

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Doctor Strange

  • Jackie

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

  • La La Land

    ★★★

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★

  • Zootopia

  • Deadpool

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

  • The Martian

  • The Lobster

    ★★★★

  • Ant-Man

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Club

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

  • Gone Girl

  • Pride

    ★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • Nightcrawler

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)