Highest rated films

  • Moxie

    ★★★★★

  • The Map of Tiny Perfect Things

    ★★★★★

  • Wish Dragon

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Night at the Museum

    ★★★★★

  • Megamind

    ★★★★★

  • Saint Maud

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Spy

    ★★★★★

  • His House

    ★★★★★

  • Blockers

    ★★★★★

  • Paul

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★★

  • The Lovebirds

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 370 Films watched
  • 61.7 Average per month
  • 14.8 Average per week

Milestones

First Film

Hubie Halloween

Feb 3

Most Watched

The Paleface

4 times

Go West

4 times

The Haunted House

4 times

Doughboys

3 times

The Goat

3 times

Last Film

Twilight's Kiss

Jun 17

Genres, countries & languages

Comedy
213 films
Drama
134 films
Romance
87 films
Horror
69 films
Thriller
50 films
Family
42 films
Action
33 films
Fantasy
32 films
Mystery
28 films
Adventure
27 films
USA
288 films
UK
49 films
France
15 films
Canada
15 films
Germany
9 films
India
6 films
Spain
4 films
Australia
4 films
Italy
3 films
Belgium
3 films
English
354 films
French
22 films
German
19 films
Spanish
13 films
Italian
11 films
Russian
7 films
Chinese
6 films
Hindi
6 films
Korean
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 174 Added 197

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ennaih’s most liked review

In the Earth

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Wait, what?

Ooh, that was a fiendishly obtuse ending from which I have to fashion my own sense.

The stories we tell ourselves about nature only ever reflect our own paranoias and delusions. Stories that range from leylines and myths to science and theory. I love how this explored so…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Sherlock, Jr.
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The F**k-It List
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Booksmart
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Happiness of Three Women

Films ennaih watched in 2021

  • Twilight's Kiss
  • Looking for Langston
  • Poison
  • Wendy
  • Kings Go Forth
  • So Evil My Love
  • The Kid Detective
  • Doughboys
  • The Philadelphia Story
  • The War of the Worlds
  • Holiday
  • Ferdinand
  • Your Friend the Rat
  • Geri's Game
  • Kitbull
  • Ferdinand the Bull
  • In The Heights
  • Thelma
  • Lost Souls
  • Mission Mangal
  • The Karate Kid
  • Wish Dragon
  • The Guardian Brothers
  • Canvas
  • Where the Wild Things Are
  • The Great Race
  • Coney Island
  • Awake
  • Miranda Veil
  • Plan B
  • The Paleface
  • Ghosts of War
  • The Wailing
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • The Mustang
  • The Goat
  • The Scary House
  • The Willoughbys
  • Go West
  • The Clock
  • Premium
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • Go West
  • From the Terrace
  • Somebody Up There Likes Me
  • Blockers
  • The High Sign
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • One Week
  • Hail the Conquering Hero
  • Tobacco Road
  • Possibly in Michigan
  • The Creeping Flesh
  • Inside
  • It Should Happen to You
  • Nobody's Fool
  • Things Heard & Seen
  • Cruella
  • The Haunted House
  • Superbad
  • The Map of Tiny Perfect Things
  • The Unholy
  • Take Me Home Tonight
  • Bernie
  • The Last Married Couple in America
  • The Haunted House
  • Sound of Metal
  • The Waterboy
  • The Freshman
  • The Balloonatic
  • The Windermere Children
  • Poms
  • Kung Fu Panda: Secrets of the Scroll
  • Hard Luck
  • The Scarecrow
  • Return to Me
  • The Furies
  • Trouble in Paradise
  • Bringing Up Baby
  • The Blacksmith
  • The Paleface
  • Bird of Paradise
  • The Ladies Man
  • Jerry Lewis: The Man Behind the Clown
  • Unfaithfully Yours
  • Ditto
  • Hayseed Romance
  • The Boat
  • The Cook
  • 2 Days in New York
  • Brief Encounter
  • The General
  • Perfect Strangers
  • Mr. Winkle Goes to War
  • College
  • Sylvie's Love
  • Love Sarah
  • The Man In The Hat
  • Fat Man and Little Boy
  • The Paleface
  • The Invitation
  • Little Miss Marker
  • The Dirty Picture
  • The Love Nest
  • San Diego I Love You
  • That Night with You
  • Parlor, Bedroom and Bath
  • General Nuisance
  • The Garage
  • Free and Easy
  • Battling Butler
  • Our Hospitality
  • The Navigator
  • Good Neighbor Sam
  • The Prize
  • Fearless
  • The Cook
  • Love Serenade
  • On Golden Pond
  • The Love Nest
  • Grand Slam Opera
  • Tall Story
  • Seven Chances
  • Steamboat Bill, Jr.
  • The Saphead
  • The Miracle of Morgan’s Creek
  • Kissed
  • Together Together
  • Minari
  • Out West
  • The Frozen North
  • The Paleface
  • The Play House
  • Easy Living
  • The Balloonatic
  • Grand Slam Opera
  • Go West
  • College
  • Doughboys
  • Doughboys
  • Spite Marriage
  • Tenth Avenue Angel
  • The Four Musketeers
  • The Cameraman
  • The Electric Horseman
  • Back Stage
  • Cordelia
  • In the Earth
  • It's a Great Feeling
  • The Cameraman
  • Moonshine
  • The Unsinkable Molly Brown
  • Threshold
  • Those Who Wish Me Dead
  • Cops
  • The Secret War of Harry Frigg
  • The Three Musketeers
  • Edgar Allen Poe's Ligeia
  • Three Ages
  • Oh, Doctor!
  • My Man Godfrey
  • Sweet Charity
  • Sherlock, Jr.
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Alice, Sweet Alice
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Speak Easily
  • Spite Marriage
  • The Dolly Sisters
  • The Beautiful Blonde from Bashful Bend
  • The Rough House
  • Day Watch
  • Day Dreams
  • The Heat
  • Night Watch
  • The High Sign
  • The Other
  • Call Me Madam
  • Hard Luck
  • The Play House
  • Neighbors
  • Captain Blood
  • Insidious: Chapter 2
  • The Dark Side of The Moon
  • Plus One
  • Sonu Ke Titu Ki Sweety
  • Revolver
  • His House
  • Went the Day Well?
  • Palm Springs
  • Shakuntala Devi
  • The Secret of Roan Inish
  • Boundaries
  • Weekend
  • Every Brilliant Thing
  • We Broke Up
  • The Tomb of Ligeia
  • Bobby Jasoos
  • The Curse of La Llorona
  • Sling Blade
  • Spirits of the Dead
  • The Empty Man
  • The Scarecrow

See all 370

World map

Highly rated films ennaih is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Joji
  • CODA
  • Petite Maman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more