Highest rated films

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • The Lovebirds

    ★★★★★

  • Summerland

    ★★★★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★★★

  • Gretel & Hansel

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

  • Tangled

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 372 Films watched
  • 31 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

Jumanji: The Next Level

Jan 1

Most Watched

Palm Springs

9 times

Hubie Halloween

3 times

I Confess

3 times

Just Go with It

3 times

The Apartment

twice

Last Film

The Apartment

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
192 films
Drama
153 films
Romance
153 films
Fantasy
70 films
Family
53 films
Adventure
50 films
Thriller
49 films
Horror
46 films
Mystery
39 films
Action
35 films
USA
322 films
UK
53 films
Australia
12 films
Ireland
11 films
Canada
10 films
France
10 films
Germany
7 films
Spain
5 films
Italy
4 films
China
4 films
English
366 films
French
32 films
Italian
23 films
Spanish
21 films
German
17 films
Russian
5 films
Arabic
4 films
Japanese
3 films
Chinese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 72 Added 101

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ennaih’s most liked review

Pygmalion

★★★★★

God, I love this film so much. The perfect pacing of three-quarters of it, the utter emotional violence that erupts between Eliza and Henry, the fierce negotiation of a relationship and wildly romantic battle in that last act. Curious then that the final scene undercuts all that romance with such…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Turning
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Spring Meeting

Films ennaih watched in 2020

  • The Apartment
  • Soul
  • Roald Dahl's The Witches
  • Howard
  • Kronk's New Groove
  • Citizen Kane
  • Palm Springs
  • Come Away
  • Jumanji: The Next Level
  • Freaky
  • Synchronic
  • Hubie Halloween
  • Kung Fu Panda 3
  • The Sleepover
  • Kung Fu Panda 2
  • The Do-Over
  • Hubie Halloween
  • Kung Fu Panda
  • A Place in the Sun
  • Over the Moon
  • I Confess
  • Hubie Halloween
  • Making Montgomery Clift
  • The Heiress
  • The Big Lift
  • Wild River
  • The Misfits
  • Freud: The Secret Passion
  • The Defector
  • A Place in the Sun
  • Raintree County
  • Lonelyhearts
  • The Young Lions
  • Suddenly, Last Summer
  • Judgment at Nuremberg
  • Indiscretion of an American Wife
  • I Confess
  • From Here to Eternity
  • Red River
  • The Search
  • Palm Springs
  • Same But Different: A True New Zealand Love Story
  • Breaking Fast
  • Just Go with It
  • Set It Up
  • Something New
  • Love, Guaranteed
  • Honeyland
  • God's Own Country
  • Always Be My Maybe
  • Rise of the Guardians
  • Project Power
  • Toy Story 4
  • The Rental
  • Inside Out
  • Despicable Me
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Murder Mystery
  • The Power and the Glory
  • Sullivan's Travels
  • Babyteeth
  • Black Panther
  • The Scarlet Pimpernel
  • She Dies Tomorrow
  • Knives Out
  • WALL·E
  • God's Own Country
  • Coco
  • Summerland
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Up
  • True Love and Chaos
  • Mullet
  • Mississippi Grind
  • Amy
  • Palm Springs
  • Full Circle
  • Empire Records
  • Northanger Abbey
  • Persuasion
  • The Princess Bride
  • The Secret Garden
  • Anthony Adverse
  • Affinity
  • Austenland
  • Persuasion
  • Mansfield Park
  • Northanger Abbey
  • The Secret Garden
  • Black Water
  • An American Pickle
  • Summerland
  • The Crow
  • Palm Springs
  • Drop Dead Gorgeous
  • Sister Act 2: Back in the Habit
  • Photograph
  • The Pajama Game
  • Crimson Peak
  • My Cousin Rachel
  • Three Identical Strangers
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Spy
  • Palm Springs
  • My Cousin Rachel
  • The Adventures of Robin Hood
  • Hold Back the Dawn
  • To Each His Own
  • Sister Act
  • Damn Yankees
  • Bells Are Ringing
  • Give a Girl a Break
  • My Sister Eileen
  • Send Me No Flowers
  • Palm Springs
  • The Lookout
  • Memory: The Origins of Alien
  • Alien
  • Ghosts of Mars
  • Hesher
  • My Spy
  • Palm Springs
  • Inception
  • The Wrong Missy
  • The Night Before
  • A Little Game
  • 7500
  • H Is for Happiness
  • Plus One
  • Palm Springs
  • The Secret Heart
  • East Side, West Side
  • The Lady Eve
  • Hail the Conquering Hero
  • The Male Animal
  • The Old Guard
  • To Be or Not to Be
  • Grabbers
  • Gwen
  • Palm Springs
  • Miss Juneteenth
  • Easy Living
  • My Favorite Wife
  • Phffft!
  • Who Was That Lady?
  • Relic
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall
  • Cat People
  • Megamind
  • The Vast of Night
  • Pillow Talk
  • Young at Heart
  • By the Light of the Silvery Moon
  • On Moonlight Bay
  • Love Wedding Repeat
  • High Spirits
  • Good Girls Go to Paris
  • Queen & Slim
  • The Women
  • Don Juan Quilligan
  • Free and Easy
  • Frankenstein
  • Toad Road
  • The Hole in the Ground
  • Alone
  • The Lovebirds
  • Murder Mystery
  • Just Go with It
  • Serendipity
  • The Wrong Missy
  • Shrek 2
  • The Ox-Bow Incident
  • The Tin Star
  • So I Married an Axe Murderer
  • The Spiral Staircase
  • The Farmer's Daughter
  • Penelope
  • How to Marry a Millionaire
  • The Palm Beach Story
  • The Uninvited
  • H.M. Pulham, Esq.
  • I, Jane Doe
  • The Clock
  • The Night Porter
  • Bringing Up Baby
  • The Devil's Backbone
  • Pan's Labyrinth
  • C.H.U.D.
  • The Talk of the Town
  • Lucky Me
  • Calamity Jane
  • Kiss Me Kate
  • Summer Stock
  • Serious Moonlight
  • The Unborn
  • The Pirate
  • Gretel & Hansel
  • It Happened to Jane
  • Deep Valley
  • Arrival
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Arsenic and Old Lace
  • The Lodge

See all 372

World map

Highly rated films ennaih is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more