Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★★★

  • I Am Mother

    ★★★★★

  • Wine Country

    ★★★★★

  • Plus One

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Split

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 552 Films watched
  • 46 Average per month
  • 10.6 Average per week

Milestones

First Film

Alice in Wonderland

Jan 1

Most Watched

Alice in Wonderland

6 times

Murder Mystery

5 times

Charlie and the Chocolate Factory

5 times

Mortdecai

4 times

Booksmart

3 times

Last Film

La luna

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
300 films
Drama
185 films
Romance
141 films
Family
111 films
Adventure
104 films
Thriller
93 films
Action
84 films
Sci Fi
78 films
Fantasy
77 films
Animation
73 films
USA
488 films
UK
60 films
Canada
22 films
Australia
20 films
China
11 films
India
10 films
France
10 films
Spain
9 films
Japan
5 films
Germany
5 films
English
545 films
French
43 films
Spanish
32 films
Italian
24 films
Japanese
13 films
Hindi
12 films
German
12 films
Russian
12 films
Chinese
11 films
Latin
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 108 Added 100

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ennaih’s most liked review

The Great McGinty

★★★★★

This movie breaks my damned heart. I love it so much.

Yes, it's a scathing satire. Yes, it has that great balance of sincerity and cynicism. Yes, it has some gloriously silly physical comedy and rapid af banter. Yes, it has an unexpected love story. Yes, the woman manages to…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jack and Jill
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Primrose Lane

Films ennaih watched in 2019

  • La luna
  • Hair Love
  • Smash and Grab
  • Purl
  • Man of the Year
  • Life
  • Book Week
  • Men, Women & Children
  • Big Daddy
  • Beauty and the Beast
  • I, Robot
  • Old Yeller
  • The Haunted Mansion
  • The Devil and Miss Jones
  • Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • For Those in Peril
  • Beyond the Black Rainbow
  • Murder Mystery
  • Hungerford
  • A Guide to Second Date Sex
  • The Sky Is Pink
  • Hotel Transylvania 2
  • Now You See Me 2
  • Now You See Me
  • The Aeronauts
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Reign Over Me
  • Rise of the Guardians
  • The Christmas Chronicles
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Christmas in July
  • Christmas Eve
  • The Proposal
  • The Inbetweeners 2
  • Abominable
  • The Inbetweeners Movie
  • Good Boys
  • Knives Out
  • Tumhari Sulu
  • Mrs. Santa Claus
  • Klaus
  • Let It Snow
  • Klaus
  • Noelle
  • Blockers
  • Push
  • Upgrade
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Them That Follow
  • Paradise Hills
  • Ready or Not
  • Ideal Home
  • Good Boys
  • East Is East
  • Terminator: Dark Fate
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Maleficent
  • Rise of the Guardians
  • The Kitchen
  • Hot Rod
  • Superbad
  • That's My Boy
  • Instant Family
  • Mary
  • Spy
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Maleficent
  • Billy Elliot
  • Murder Mystery
  • Get Smart
  • My Pet Dinosaur
  • The Other Guys
  • Date Night
  • Miss Congeniality
  • Girls Trip
  • Chopsticks
  • To All the Boys I've Loved Before
  • In the Shadow of the Moon
  • When Harry Met Sally...
  • Billy Crystal: 700 Sundays
  • The Chaperone
  • Kaleidoscope
  • In the Tall Grass
  • It Chapter Two
  • Life of the Party
  • Lover Come Back
  • The Big Short
  • Megamind
  • Booksmart
  • Calvary
  • Tangled
  • The Paper
  • Primrose Lane
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Fort Apache
  • Crawl
  • That Certain Woman
  • Annabelle Comes Home
  • Big Business
  • Top End Wedding
  • The Farewell
  • Downton Abbey
  • Living in a Big Way
  • Kismat Konnection
  • Three
  • No One Killed Jessica
  • Close to My Heart
  • Happy Accidents
  • King Kong
  • Forgetting Sarah Marshall
  • The Hired Hand
  • Blood on the Moon
  • King Ralph
  • Spontaneous Combustion
  • Pursued
  • Vice Versa
  • Men in Black: International
  • Godzilla
  • Clue
  • Housesitter
  • Blended
  • Kong: Skull Island
  • Poseidon
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Agnes of God
  • Jumanji
  • The Great Outdoors
  • Beverly Hills Cop III
  • The Iron Curtain
  • Ulee's Gold
  • Beverly Hills Cop II
  • The Wizard of Gore
  • Beverly Hills Cop
  • The Shanghai Gesture
  • Jack and Jill
  • Super 8
  • Hotel Transylvania 2
  • Just Go with It
  • The Bookshop
  • Late Night
  • Stir Crazy
  • Alien Resurrection
  • Ozzy
  • Creature from the Black Lagoon
  • I Met My Love Again
  • The Mad Miss Manton
  • His Girl Friday
  • Let It Ride
  • The Rounders
  • I Dream Too Much
  • The Farmer Takes a Wife
  • Sunday in New York
  • Marjorie Prime
  • Toy Story 4
  • The Man I Love
  • The Long Night
  • Macao
  • Another Stakeout
  • The Exorcist III
  • Exorcist II: The Heretic
  • Possession
  • The Resident
  • Stakeout
  • The Red Pony
  • Another Man's Poison
  • Otherhood
  • Long Shot
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • What About Bob?
  • American Graffiti
  • The Goodbye Girl
  • Jaws
  • Moving
  • Close Encounters of the Third Kind
  • The Ridiculous 6
  • Murder Mystery
  • Wine Country
  • A Bad Moms Christmas
  • Ocean's Eight
  • Plus One
  • Always Shine
  • The Do-Over
  • The Wedding Singer
  • Sandy Wexler
  • Set It Up
  • Luis and the Aliens
  • Angels in the Outfield
  • Oliver & Company
  • Next Gen
  • Hitch

See all 552

World map

Highly rated films ennaih is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more