Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★★★

  • Blockers

    ★★★★★

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★★★

  • Life of the Party

    ★★★★★

  • McQueen

    ★★★★★

  • The Land of Steady Habits

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Tangled

    ★★★★★

  • Finding Dory

    ★★★★★

  • Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★★

  • Brave

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 523 Films watched
  • 43.6 Average per month
  • 10.1 Average per week

Milestones

First Film

Dear Zindagi

Jan 2

Most Watched

Mortdecai

5 times

Alice in Wonderland

3 times

The Clock

3 times

Set It Up

3 times

The Libertine

twice

Last Film

From Hell

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
254 films
Comedy
231 films
Romance
134 films
Thriller
105 films
Adventure
74 films
Family
74 films
Horror
66 films
Crime
60 films
Action
58 films
Fantasy
52 films
USA
427 films
UK
73 films
Australia
41 films
Canada
24 films
France
16 films
India
14 films
Germany
9 films
Spain
5 films
Ireland
3 films
Belgium
2 films
English
510 films
Spanish
33 films
French
32 films
Italian
25 films
German
23 films
Hindi
13 films
Russian
8 films
Hungarian
5 films
Chinese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 237 Added 205

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ennaih’s most liked review

Japanese Story

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

A beautifully shot and scored film, to be sure. And clearly an attempt to address the weird historical relationship Australian culture has had with Japanese culture. But god, the way it fetishised our Asian male lead made me so damned uncomfortable.

It totally reversed the stereotypical heterosexual gaze by having…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Show Dogs
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Let's Get Married

Films ennaih watched in 2018

  • From Hell
  • Mortdecai
  • XX
  • The Little Mermaid
  • The Libertine
  • Johnny English Strikes Again
  • Sleepy Hollow
  • The Little Stranger
  • The Man Who Cried
  • Maleficent
  • Alice in Wonderland
  • Mortdecai
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • A Monster in Paris
  • Dead Man
  • Ralph Breaks the Internet
  • Inside Out
  • Rise of the Guardians
  • Night School
  • Ladies in Black
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Mary Poppins Returns
  • Hello, My Name Is Doris
  • Mortdecai
  • A Simple Favor
  • The Lone Ranger
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • The Clovehitch Killer
  • Alice in Wonderland
  • Cave of Forgotten Dreams
  • Murder on the Orient Express
  • Into the Inferno
  • Venom
  • Lucky Them
  • Escorts
  • Smallfoot
  • Into the Woods
  • The Tourist
  • Mortdecai
  • Prince - Sign o' the Times
  • Prince - Sign o' the Times
  • Mr. & Mrs. Smith
  • The Libertine
  • Mortdecai
  • For No Good Reason
  • Transcendence
  • Dark Shadows
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Once Upon a Time in Mexico
  • The Breaker Upperers
  • Alice Through the Looking Glass
  • Alice in Wonderland
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • The Clock
  • Love Wrecked
  • Strange Magic
  • Crash Pad
  • The Spy Who Dumped Me
  • McQueen
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Crazy Rich Asians
  • Pet Sematary
  • Mullet
  • The Mist
  • Alien: Covenant
  • Halloween
  • Halloween
  • Been So Long
  • Miss India America
  • The Clapper
  • Case 39
  • Set It Up
  • Lovely & Amazing
  • Little Italy
  • Boulevard
  • Enough Said
  • Nappily Ever After
  • The Land of Steady Habits
  • Hearts Beat Loud
  • Beast
  • The Land of Steady Habits
  • Destination Wedding
  • Beast
  • No Strings Attached
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Show Dogs
  • Turbo
  • Lake Mungo
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds
  • Radius
  • The Fundamentals of Caring
  • Thoroughbreds
  • Hereditary
  • Cactus Flower
  • Ocean's Eight
  • Strange Bedfellows
  • Overboard
  • Book Club
  • My Year Without Sex
  • How to Marry a Millionaire
  • The Odd Couple II
  • Mary of Scotland
  • Our Idiot Brother
  • It Started with Eve
  • Search for Beauty
  • Celeste & Jesse Forever
  • The Day After
  • Get Out
  • Resolution
  • Beware, My Lovely
  • Visions
  • The Light That Failed
  • Let's Get Married
  • Strange Intruder
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Package
  • Sea Devils
  • The Hard Way
  • Smart Girl
  • The Adventures of Sherlock Holmes
  • Megamind
  • Ready for Love
  • Peter Ibbetson
  • Out to Sea
  • Hot Enough for June
  • Escape Me Never
  • The Private Lives of Elizabeth and Essex
  • Forever and a Day
  • One Christmas
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • Phffft!
  • The Odd Couple
  • Jindabyne
  • Snowtown
  • The Lady and the Mob
  • Hounds of Love
  • Bad Samaritan
  • Bees Make Honey
  • Maurice
  • Blaze
  • Jersey Girl
  • An Accidental Soldier
  • Ladies in Retirement
  • Judgment at Nuremberg
  • Father of the Year
  • Just Wright
  • Breath
  • Rachel, Rachel
  • Sometimes They Come Back
  • The Misfits
  • Set It Up
  • Found
  • Like Father
  • The Guilt Trip
  • Ghost Stories
  • Ghost Ship
  • Holiday
  • Woman in Hiding
  • Something New
  • Wild River
  • The Young Lions
  • The Bigamist
  • Here I Am
  • Selma
  • You Only Live Once
  • Extinction
  • The Americanization of Emily
  • Bad Eggs
  • Needful Things
  • Altered States
  • The Lost Boys
  • A Quiet Place
  • Harlem Nights
  • The Last Wave
  • Casual Sex?
  • Kicking and Screaming
  • Before I Wake
  • Ideal Home
  • Lady in the Water
  • The Endless
  • Unbreakable
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The Thirteenth Floor
  • The Ritual
  • Samson and Delilah
  • Break of Hearts
  • Paul
  • An American Werewolf in London
  • The Left Hand of God
  • Stand by Me
  • Rollercoaster
  • Something New
  • Sidewalks of London
  • Starry Eyes
  • Dangerous
  • Chef
  • Chef

See all 523

World map

Highly rated films ennaih is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more