Highest rated films

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Hey Arnold! The Jungle Movie

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Looper

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • Megamind

    ★★★★★

  • About a Boy

    ★★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

  • Mississippi Grind

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • You've Got Mail

    ★★★★½

  • Bridget Jones's Baby

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • Love Actually

    ★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★

  • Brick

    ★★★★

  • Daddy's Home

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 38 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Hey Arnold! The Jungle Movie

Nov 26

Most Watched

Hey Arnold! The Jungle Movie

twice

Last Film

Mississippi Grind

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
25 films
Drama
15 films
Romance
13 films
Family
12 films
Adventure
7 films
Thriller
7 films
Action
6 films
Animation
6 films
Sci Fi
5 films
Mystery
4 films
USA
35 films
UK
6 films
France
3 films
Ireland
2 films
India
1 film
China
1 film
Germany
1 film
Canada
1 film
English
37 films
French
3 films
German
3 films
Italian
2 films
Czech
1 film
Thai
1 film
Hindi
1 film
Japanese
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 95

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ennaih’s most liked review

Hey Arnold! The Jungle Movie

★★★★★

Yup, I cried. Twice. Also, gay representation, w00t!

More reviews

ennaih’s most liked list

Classic Hollywood (And Some Brit Film)

When I am asked, "What Classic Hollywood films would you recommend?"

Please note: as far as I'm concerned, the chronological era of Classic (Golden Age) Hollywood ends with The Apartment in 1960. Everything after that I class as modern good Hollywood.

And oh yeah, I'm throwing Brit film in there too.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Die Hard
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Deck the Halls
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

You Can't Fight Christmas
Average weighted rating:

2.3

Films ennaih watched in 2017

  • Mississippi Grind
  • You Can't Fight Christmas
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Megamind
  • Deck the Halls
  • Jab Harry Met Sejal
  • Daddy's Home
  • Die Hard
  • Bridget Jones's Baby
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • About a Boy
  • Return of the Jedi
  • Bridget Jones's Diary
  • Love Actually
  • While You Were Sleeping
  • Meet Me in St. Louis
  • Imagine That
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Looper
  • A Charlie Brown Christmas
  • The Brothers Bloom
  • Brick
  • Hey Arnold! The Jungle Movie
  • You've Got Mail
  • Hey Arnold! The Movie
  • Sleepless in Seattle
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Elf
  • Miracle on 34th Street
  • It Happened to Jane
  • Zodiac
  • Lights Out
  • Magnificent Obsession
  • Dead Ringer
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • Kinky Boots
  • Hey Arnold! The Jungle Movie

World map

Highly rated films ennaih is yet to see

  • Falsettos
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Blade Runner 2049
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Phantom Thread
  • I Dream in Another Language
  • Night Is Short, Walk on Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more