Engweri has logged 64 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boxing Day

Boxing Day

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flashback

Flashback

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The First Time

The First Time

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry