emma has logged 222 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elizabeth I

Elizabeth I

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evita

Evita

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amistad

Amistad

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pooh's Heffalump Halloween Movie

Pooh's Heffalump Halloween Movie

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Read the review Edit this entry  
16
Hornblower: Duty

Hornblower: Duty

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hornblower: Loyalty

Hornblower: Loyalty

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hornblower: Retribution

Hornblower: Retribution

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hornblower: Mutiny

Hornblower: Mutiny

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hornblower: The Frogs and the Lobsters

Hornblower: The Frogs and the Lobsters

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hornblower: The Duchess and the Devil

Hornblower: The Duchess and the Devil

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hornblower: The Examination for Lieutenant

Hornblower: The Examination for Lieutenant

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hornblower: The Even Chance

Hornblower: The Even Chance

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Patton

Patton

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry