Emily has logged 104 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
01
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Super

Super

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry