Emily has logged 63 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Les Misérables: The 25th Anniversary Concert

Les Misérables: The 25th Anniversary Concert

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Slipknot: [SIC]nesses - Live At Download Festival 2009

Slipknot: [SIC]nesses - Live At Download Festival 2009

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pearl Jam Twenty

Pearl Jam Twenty

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Anvil! The Story of Anvil

Anvil! The Story of Anvil

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry