Emilia has written 13 reviews for films rated ★★★½ .

  • Aurora

    Aurora

    ★★★½

    Aurora, a young Finnish woman, tries to help Darian, an Iranian immigrant, find a wife.

    A dramedy/romcom with a surprisingly fresh look on many things. The main themes focus around immigration, integration and addiction. Aurora, the main character, is anything but a delicate flower waiting to be picked. She drinks and parties, and doesn't really care that much who gets hurt in the process. Her coping and choices in life leave much to be desired, but she in unapologetic about…

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

    Kubrick's satiric take on the Cold War and the looming threat of nuclear war.

    I see clearly why people love this film. Especially Sellers in his triple role is phenomenal. Great cinematography, wacky characters, ingenious decors. And basically half of the lines could be printed on cups and T-shirts, this film is so quotable. Also, I think there's a fair amount of reality in here and we were closer to a full-blown nuclear war in real life than we care…

  • Blanche Gardin - Bonne nuit Blanche

    Blanche Gardin - Bonne nuit Blanche

    ★★★½

    Blanche Gardin is my favourite French stand-up comedian. Over her past performances she has touched on some pretty heavy subjects. And it always makes you laugh. And then it makes you hate yourself a bit for laughing.

    During the past few years I've had a bit more trouble with her personal views. But I would say that that didn't really influence my rating of this show: the show still makes me laugh, but less so than her previous ones. It was just not as funny as before.

  • The Witch

    The Witch

    ★★★½

    Robert Eggers is quite the witch when it comes to blending genre and arthouse cinema.

    In this solid directorial debut, an English settler family from 1600's leaves their colony over religious disputes and tries to make it on its own. Unfortunate and creepy events follow and lead to the rest of the family suspecting that the eldest daughter Thomasin (Anya Taylor-Joy) is a witch.

    The whole colour scheme is very grey, almost black-and-white, and the the score just accentuates the…

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★½

    I think this movie has been too harshly criticized. It's a very personal story of a home-birth gone wrong. And it being nobody's fault in the end.

    Vanessa Kirby takes us to such an emotional journey. She really is a star on the rise. But I have to admit, as much as I hate LaBoeuf in real life, he does a very fine job too. And let's not forget Ellen Burstyn and her unforgettable monologue towards the end of the…

  • Dick Johnson Is Dead

    Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

    In this semi-documentary, the filmmaker Kirsten Johnson imagines her father dying in different macabre ways.

    The film shows beautifully the relationship the father and the daughter share. It's something quite unique. And the daughter also quite clearly adores her father as a person. And that's what sticks from start to finish.

    How do we cope with the death of loved ones? Is there any way of preparing ourselves for what's ahead? The movie also shows painfully the progression of Alzheimer's…

  • Lady Macbeth

    Lady Macbeth

    ★★★½

    Florence Pugh! What an actress! I have watched Midsommar and Little Women adoring her work, so I couldn't pass the opportunity to watch her break-through film Lady Macbeth.

    Not a mere period-piece, this film is a firework of her acting skills. She evolves Lady Macbeth seamlessly from a cheeky girl, through a fiery lover, to a ruthless killer and an adult woman.

    I loved the beautiful and balanced scenery and the colour palette. However, everything else and all the other…

  • Kwaidan

    Kwaidan

    ★★★½

    Four separate ghost stories from Japan.

    This film and its visuals have been inspiring horror movies for decades and it's easy to see why. The decor is theatrical, the sound design very minimalistic and eerie, and there is only little dialogue. It gives the film a truly disturbing atmosphere. Quite effective for a horror movie.

    The movie was, however, a little slow-paced for me. At times at least. Damn my attention span that's too used to western films. But it's…

  • RBG

    RBG

    ★★★½

    Ruth Bader Ginsburg. RBG. What an inspirational lady.

    The documentary is very entertaining and thought-provoking, and it completes nicely the picture painted of her in the book Notorious RBG from 2015.

    Utterly dedicated to her job and the equality of genders, it felt very fitting that the story was told chronologically through her various achievements as an advocate and a Supreme Court Justice. With time and advancing age, she evolved from an unobtrusive bridge-builder to a more out-spoken opinion leader.…

  • Venus in Fur

    Venus in Fur

    ★★★½

    I always have a bit of a hard time with Polanski's films. "You must separate the art from the artist" they say, but it's difficult sometimes.

    Still, I can't deny that this film is quite unique. Only two actors and one scene, that's all it takes. We have seen the two actors Seigner and Amalric together already at least in "The Diving Bell and the Butterfly" from 2007, and their on-screen chemistry is undeniable.

    In the movie, an actress auditions…

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★½

    The wife goes missing and the husband becomes suspected of murder.

    Marriage story meets American psycho.

    I liked the feel of the movie and the mystery aspect of it. I also liked the fact that during the first third of the film I really had no idea who had done what. It might be partially due to me generally disliking Ben Affleck in anything, though. But in this case, it played to the movies advantage.

    The movie was slower pace…

  • From Up on Poppy Hill

    From Up on Poppy Hill

    ★★★½

    My personal Studio Ghibli favourites are the movies with whimsical, imaginative and surreal worlds and creatures. "From Up on Poppy Hill" is on the realistic spectrum, and that's why, even though being a very good film, it doesn't sweep me off my feet.

    The story is not extraordinary either, but the wonder here comes from the portrayal of everyday life. And you'll still find some of the key components that make Ghibli films so special: minimalistic but effective conveying of…