Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Edit this entry  
05
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Anatomy of Hell

Anatomy of Hell

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★½
Edit this entry  
02
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
Edit this entry  
01
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Helpers

The Helpers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2011
×
Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stairs

The Stairs

1969
×
★★★
Edit this entry  
25
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★
Edit this entry  
25
Ken Park

Ken Park

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Man Who Waited

The Man Who Waited

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bird Shit

Bird Shit

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★½
Edit this entry  
20
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
10/65: Self-Mutilation

10/65: Self-Mutilation

1965
×
★★½
Edit this entry  
16
Kafka

Kafka

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1978
×
★★★★
Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Don't Like Mondays

I Don't Like Mondays

2006
×
★★
Edit this entry  
07
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Young and Healthy as a Rose

Young and Healthy as a Rose

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Conspirators of Pleasure

Conspirators of Pleasure

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Desire Management

Desire Management

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Take Off

Take Off

1972
×
★★★½
Edit this entry  
31
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kissed

Kissed

1996
×
★★½
Edit this entry  
29
Contact

Contact

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★½
Edit this entry  
28
Brother

Brother

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aileen: Life and Death of a Serial Killer

Aileen: Life and Death of a Serial Killer

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Society

Society

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Children of Darkness

Children of Darkness

1983
×
★★★★
Edit this entry