• Scream

    Scream

    ★★★

    My only real qualm with this is that I thought Sam as a character was very dumb and I did not care about her. 

    I watched the original last night which definitely made me enjoy this new one a lot more. 

    At first I was not really a fan of some of the meta-humor, but I think overall it was pretty clever. 

    Well-paced, lots of fun. Courtney Cox kind of freaks me out.

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    Matthew Lillard is the main character in this movie

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★½

    Damn. This movie rules. 

    The cinematography is able to make such an un-beautiful location look amazing. 

    Willem Dafoe kills this one. 

    Almost cried.


    Go watch it!!!

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    I liked it. It took some challenging topics head on. The tone throughout was a bit weird and inconsistent, though. Wish there were a bit more development & personality to Cass. She was a bit dry, so it made it a bit tough to root for her in the last act. 

    Love seeing Bo in a bigger role like this one. Wish they had made him more than just some normal guy. He said maybe two funny things the whole movie.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    I tried to watch it. I really did. 

    I stopped about halfway through and watched a 5-minute YouTube summary.

    I’m really sorry.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    It rules

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★½

    Fell asleep for a bit of the middle. Very average. I already forgot what the movie was about.

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    Only two characters that matter are Gyllenhaal’s (he’s great…. Sorry about it) and Jackman’s (badass). 

    Well paced throughout. The actor who plays Bobby is a straight up freak-looking guy. So good job to the casting director I guess. 

    I enjoyed watching Hugh Jackman say the Lord’s Prayer throughout. 

    Definitely am wanting to watch some more of Villenueve’s stuff.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★

    Feels much shorter than it is. It’s great. Easy to lock in and not get bored. Thanos is great. 

    Don’t really have any complaints.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★

    RIP Chadwick. 

    So good :D

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Best Marvel movie I have watched so far. It’s just really pretty. 


    The stuff on Sakaar is a lot of fun. Jeff Goldblum is really great. I think that his character is a great example for how Ragnarok is so different from the first two Thor movies. The Grandmaster’s awkwardness and wit just wouldn’t work in Thor or The Dark World. 

    It’s fun to see Loki come back around and team up with Thor at the end. 

    The Hulk should have been Tim Robinson.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    My mom asked “what was it about” and I said “I don’t really know”.

    At first, I thought the age difference was weird but then I thought, “ whatever, they aren’t real people. They don’t even matter. “ so I stopped caring about that. I really liked it from start to finish. Slow moments still were fun to watch. End credits were fun too. 

    Haim was overall a good lead. A very familiar character. Badass girl who just wants to…