Emerson has logged 37 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
Read the review Edit this entry  
14
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pete Holmes: Dirty Clean

Pete Holmes: Dirty Clean

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry