Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Strange Powers: Stephin Merritt and the Magnetic Fields

Strange Powers: Stephin Merritt and the Magnetic Fields

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To Die For

To Die For

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Los Sures

Los Sures

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Major League

Major League

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Freaky

Freaky

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Watch

The Watch

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Edit this entry  
07
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★★★
Edit this entry