Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Manhattan

Manhattan

1979
×
Edit this entry  
02
The Platform

The Platform

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Cabaret

Cabaret

1972
×
Edit this entry  
25
Snowden

Snowden

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
Edit this entry  
23
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
Edit this entry  
16
Naked

Naked

1993
×
Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Little Evil

Little Evil

2017
×
Edit this entry  
01
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
29
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fidel

Fidel

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The House of the Angel

The House of the Angel

1957
×
Read the review Edit this entry  
04
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Beau

Beau

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
High Life

High Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Edit this entry  
15
Illumination

Illumination

1973
×
Edit this entry  
12
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
Edit this entry  
11
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
Edit this entry  
01
Martin (Hache)

Martin (Hache)

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Coherence

Coherence

2013
×
Edit this entry  
11
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
24
Zelig

Zelig

1983
×
Edit this entry  
23
All the Mornings of the World

All the Mornings of the World

1991
×
Read the review Edit this entry  
18
Womb

Womb

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
John Wick

John Wick

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Edit this entry  
03
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
Edit this entry  
29
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
Edit this entry  
28
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
See You Up There

See You Up There

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Vice

Vice

2018
×
★½
Edit this entry