• A Boy Called Christmas

    ★★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★★

  • Halloween Kills

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★

  • Malignant

    ★★½

  • Itch

    ★★★★★

  • Old

    ★★★½

  • Gunpowder Milkshake

    ★½

  • Lamb

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★

  • Benedetta

    ★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★

  • Annette

    ½

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • The House of Flowers: The Movie

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★

  • Cruella

    ★★½

  • Amigas de Sorte

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★½

  • Mare of Easttown

    ★★★★½

  • The Unholy

  • Godzilla vs. Kong

    ★½

  • Deadly Illusions

    ½

  • Son

    ★★

  • Remember Where You Are

  • Shangri-La

  • Crime Scene

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Passing

    ★★★★½

  • Censor

    ★½

  • Peur des filles

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

    ★★★★

  • De Dora, por Sara

  • Won't You Come Out To Play

  • The Call

    ★★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★

  • Rendezvous mit Marlene

    ★★½

  • Happiest Season

    ★★½

  • Hillbilly Elegy

  • Mank

    ★½

  • The Life Ahead

    ★★★★

  • Ellas

    ★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Run

    ★★★½

  • Supernova

    ★★★½

  • Você tem Olhos Tristes

  • I Care a Lot

    ★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Nomadland

    ★★

  • Ammonite

    ★★★★½

  • Memory House

    ★½

  • Love Blood Pain

  • Grief

  • O Cemitério das Almas Perdidas

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • The Human Voice

    ★★★½

  • The New Mutants

    ★★

  • Rosa's Wedding

    ★★★½

  • The Crimes That Bind

    ★★★½

  • Fatima

    ★★½

  • This Is Not Dancin Days

  • Don't Listen

    ★★

  • 5 Estrelas

    ★★★★★

  • Summerland

    ★★★★★

  • Offering to the Storm

    ★★★

  • She Who Lives Upstairs

  • o Ah! das coisas. o pecado de João Palolo

  • The World to Come

    ★½

  • o Ah! das coisas. “Nos quartos das freiras não há espelhos.”

  • Transhood

    ★★★½