elodie ✨ has logged 92 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Even the Rain

Even the Rain

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Slender Man

Slender Man

2018
×
Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★
Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Own The Sky

Own The Sky

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★★
Edit this entry