• Election

    ★★½

  • Never Been Kissed

    ★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Cruel Intentions

    ½

  • Jawbreaker

    ★★½

  • She's All That

    ★★

  • The Parent Trap

    ★★★

  • Can't Hardly Wait

    ½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Buffalo '66

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★

  • I Know What You Did Last Summer

    ½

  • Scream

    ★★★★

  • Matilda

    ★★★½

  • The Craft

    ★★

  • Fargo

    ★★★

  • Empire Records

    ★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • What's Eating Gilbert Grape

    ★★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • True Romance

    ½

  • The Crush

    ★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Pretty Woman

    ★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • Mystic Pizza

    ★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Can't Buy Me Love

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Pretty in Pink

    ★★½

  • Tampopo

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Sixteen Candles

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★½

  • Smithereens

    ★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★

  • Wait Until Dark

    ★★★★½

  • Two for the Road

    ★★★½

  • Daisies

  • Persona

    ½

  • How to Steal a Million

    ★★★★★

  • My Fair Lady

    ★★½

  • Paris When It Sizzles

    ★★★½