Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
½
Edit this entry  
15
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wild Child

Wild Child

2008
×
½
Edit this entry  
04
Flipped

Flipped

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Daisies

Daisies

1966
×
Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★
Edit this entry  
17
Election

Election

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★½
Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
½
Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
½
Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
½
Edit this entry  
29
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry