Highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • The Greatest Showman

    ★★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • Love Actually

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Say Anything...

    ★★★★

  • Lady Macbeth

    ★★★★

  • The White Helmets

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • Sausage Party

    ★★★½

  • Le Bonheur

    ★★★½

  • Dan in Real Life

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Moulin Rouge!

May 2

Most Watched

Call Me by Your Name

twice

Moulin Rouge!

twice

Last Film

Black Mirror: Metalhead

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
40 films
Romance
20 films
Comedy
17 films
Sci Fi
12 films
Adventure
10 films
Thriller
9 films
Mystery
7 films
TV Movie
6 films
Crime
5 films
Action
5 films
USA
44 films
UK
17 films
France
7 films
Australia
3 films
Canada
3 films
Italy
3 films
Germany
2 films
Belgium
1 film
Malta
1 film
Ireland
1 film
English
53 films
French
8 films
Italian
4 films
Spanish
4 films
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Korean
1 film
Chinese
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 242

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ella’s most liked review

I Am Love

★★

I feel like a traitor but I just couldn’t stand it. 

Story felt boring and then melodramatic, performances seemed stilted, theatrical and unconvincing. 

Guadagnino’s camera is curious, it lingers and peers where others would stay more precisely. But it lacks the enchanting, transporting allure of CMBYN and is just frustrating.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Wasp Woman
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Call Me by Your Name
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Base
Average weighted rating:

3.1

Films Ella watched in 2017

  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Crocodile
  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: USS Callister
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • The Greatest Showman
  • Lady Macbeth
  • Call Me by Your Name
  • Mudbound
  • Moulin Rouge!
  • Crash
  • Love Actually
  • Le Bonheur
  • The Princess Bride
  • Meet Me in St. Louis
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Dan in Real Life
  • I Am Love
  • 20th Century Women
  • 12 Angry Men
  • The Disaster Artist
  • The Wasp Woman
  • A Very Murray Christmas
  • Return of the Jedi
  • Manhattan
  • The White Helmets
  • The Room
  • Southside with You
  • Murder on the Orient Express
  • The Empire Strikes Back
  • Punch-Drunk Love
  • Say Anything...
  • Sausage Party
  • Paddington
  • Thelma & Louise
  • A Trip to the Moon
  • Manifesto
  • The Death of Stalin
  • Loving Vincent
  • The Killing of a Sacred Deer
  • In Her Shoes
  • No Country for Old Men
  • Lies We Tell
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • No Stone Unturned
  • Call Me by Your Name
  • Paddington 2
  • Molly's Game
  • Base
  • Thor: Ragnarok
  • Golden Exits
  • Moulin Rouge!

World map

Highly rated films Ella is yet to see

  • Falsettos
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • A Taxi Driver
  • One Cut of the Dead

Highly rated with Ella’s friends Patron

  • Moonlight
  • La La Land
  • Call Me by Your Name
  • You Were Never Really Here
  • Lady Bird
  • 20th Century Women
  • Phantom Thread
  • Toni Erdmann
  • Manchester by the Sea
  • BPM (Beats per Minute)
  • I Am Not Your Negro
  • Dunkirk
  • Paddington 2
  • The Florida Project
  • Blade Runner
  • Ex Libris: The New York Public Library
  • Get Out
  • Faces Places
  • The Handmaiden
  • Let the Sunshine In
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Personal Shopper
  • Coco
  • Okja
  • The Big Sick
  • Silence
  • Lion
  • Lady Macbeth
  • Paddington
  • Columbus
  • The Edge of Seventeen
  • Thoroughbreds
  • God's Own Country
  • A Ghost Story
  • A Fantastic Woman
  • John Wick: Chapter 2
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Good Time
  • The Shape of Water
  • Girls Trip
  • Raw
  • The Beguiled
  • John Wick
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Baby Driver
  • Mudbound
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Disaster Artist
  • Blade Runner 2049
  • Person to Person
  • Jackie
  • Brawl in Cell Block 99
  • Colossal
  • Princess Cyd
  • Brigsby Bear
  • War for the Planet of the Apes
  • Moana
  • Free Fire
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Lost City of Z

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more