Eliza has logged 68 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fuses

Fuses

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
Read the review Edit this entry  
31
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
Edit this entry  
24
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fuses

Fuses

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dilwale Dulhania Le Jayenge

Dilwale Dulhania Le Jayenge

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Teknolust

Teknolust

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Main Hoon Na

Main Hoon Na

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Björk: Volumen Plus

Björk: Volumen Plus

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Screen Test: Ann Buchanan

Screen Test: Ann Buchanan

1964
×
Read prior review Edit this entry  
10
Screen Test: Edie Sedgwick

Screen Test: Edie Sedgwick

1965
×
Edit this entry  
10
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
Edit this entry  
08
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bowery

The Bowery

1994
×
Edit this entry