elias1026 has logged 512 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Captive

The Captive

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Opposite of Sex

The Opposite of Sex

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Exeter

Exeter

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry