Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Moscow

Moscow

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
One Hundred Days After Childhood

One Hundred Days After Childhood

1975
×
★★★½
Edit this entry  
11
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Seasons of the Year

Seasons of the Year

1975
×
Edit this entry  
06
A Traffic Controller on Crossroads

A Traffic Controller on Crossroads

1986
×
★★★
Edit this entry  
01
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ode To My Father

Ode To My Father

2014
×
Edit this entry  
26
Architecture 101

Architecture 101

2012
×
★★
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Passage to Buddha

Passage to Buddha

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
02
For One More Hour With You

For One More Hour With You

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
L’Homme Atlantique

L’Homme Atlantique

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
For One More Hour With You

For One More Hour With You

2002
×
Edit this entry  
30
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Loro 2

Loro 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Arsène Wenger: Invincible

Arsène Wenger: Invincible

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The War Room

The War Room

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
20
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Cafe Noir

Cafe Noir

2009
×
Read prior review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
½
Edit this entry  
18
Loro 1

Loro 1

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Edit this entry  
17
The Dark Tower

The Dark Tower

1999
×
Edit this entry  
17
Stellar

Stellar

1993
×
Edit this entry  
14
Moebius

Moebius

2013
×
Edit this entry  
13
Bungee Jumping of Their Own

Bungee Jumping of Their Own

2001
×
½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Love Hard

Love Hard

2021
×
½
Edit this entry  
08
36

36

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sweet & Sour

Sweet & Sour

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
05
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Edit this entry